Balkanalysis.com

Macedonia’s Parliamentary Elections: Key Data

June 7, 2006

(Balkanalysis.com Research Service)-  As a service to our readers, Balkanalysis.com is providing an exhaustive summary and lists of the major political actors involved in the imminent campaign for parliamentary elections in Macedonia, to be held on July 5. According to law, the campaign can begin 20 days before the voting. The deadline for submitting nominees was May 30. The deadline for the procedure of checking all candidates is 7 June.

According to Makfax, 33 lists of candidates (including 2 submitted by group of voters and 31 by political parties and coalitions) were lodged to the State Elections Commission (SEC) by midnight on May 30. Citing SEC Spokesman Zoran Tanevski, the news agency added that as many as 2,620 candidates would be in the running for Parliament’s 120 seats.

Tanevski added that a procedure to check candidates’ backgrounds is underway, to ensure that no candidate is either serving or has been sentenced to a prison term.

However, the spokesman chose to steer carefully around the controversy that has been generated by the appearance of the infamous Kondovo resident Agim Krasniqi on DPA’s list. “The provisions of the Electoral Code do not prohibit a person who is subject to an ongoing investigation or is subject to a warrant, to be placed on the lists,” Makfax quoted him as saying.

According to the SEC, the following parties and coalitions (listed along with their leaders) will run in the July 2006 elections. The first group of parties will run by themselves, whereas the second will run in various coalitions.

Parties Campaigning Alone

1. Party for Economy Development, Velija Ramkovski
2. Democratic Republican Union of Macedonia, Goran Rafajlovski
3. Secret Macedonian Revolutionary Organization (TMRO), Vanco Sehtanski
4. National Alternative, Harun Aliu
5. Center for Democratic Forces, Igor Trosanski
6. National Democratic Party, Xhezair Shaqiri
7. Democratic Party-Forward Macedonia-Forca, Blaze Mitrev
8. League for Democracy, Gjorgji Marjanovic
9. New Social Democratic Party (NSDP), Tito Petkovski
10. Macedonian Party, Todor Petrov
11. Communist Party of Macedonia, Todor Pelivanov
12. Democratic Development of Macedonia (DOM), Liljana Popovska
13. Agricultural People’s Party, Marjan Gjorcev
14. Democratic Party of Albanians (DPA), Arben Xhaferi
15. Party for a European Future, Fiat Asanoski
16. Union of Tito’s Leftist Forces, Slobodan Ugrinovski
17. Democratic Alternative, Vasil Tupurkovski
18. Social Democratic Party of Macedonia, Branko Janevski
19. Radical Party of Serbs in Macedonia, Dragisa Miletic
20. Democratic Party of Macedonia-Tetovo, Tomislav Stojanovski-Bombaj
21. VMRO People’s Party (VMRO Narodna), Vesna Janevska
22. TMRO VEP, Goce Delcev Todev
23. Party for a Democratic Future, Alajdin Demiri
24. VMRO Democratic Party, Vladimir Golubovski
25. Movement for National Unity of Turks, Sanela Ibraimova

Coalitions

1. SDSM (Vlado Buckovski), Liberal Democratic Party (Risto Penov), VMRO-Macedonia (Boris Stojmenov), Democratic Party of Serbs (Ivan Stoiljkovic).
2. VMRO-DPMNE (Nikola Gruevski), Socialist Party of Macedonia (Ljubisav Ivanov-Zingo), Democratic Alliance (Pavle Trajanov), Party of Turkish Movement of Macedonia (Kenan Hasipi), Party for Democratic Action of Macedonia (Avdija Pepic), Party of Vlachs (Mitko Kostov), People’s Movement of Macedonia (Toni Gicevski), Union of Romas in Macedonia, European Party of Macedonia, Green Party, Party of Democratic Forces of Romas, Party of Romas’ Integration.
3. New Democratic Forces (Hisni Shaqiri), Democratic Alliance of Albanians (Zenun Fejzula).
4.Macedonian United Forces, VMRO-United (Aleksandar Makedonski).
5. DUI (Ali Ahmeti), PDP (Abduladi Vejseli), League of Bosnians (Rafet Muminovic).
6. Party of Pensioners, Reformed Communistic Party of Macedonia, (Vanco Pesevski).

Electoral Districting: the original information can be found here. In Macedonia, parts of municipalities and cities are often ‘shared’ between different electoral districts, creating a situation that would appear incorrect at first glance.

Electoral district 1 includes the city of Skopje and other municipalities: Karpos, Centar, Kisela Voda, Cair, Aerodrom, Saraj, Makedonski Brod, Sopiste, and Studenicani.

Electoral district 2 (Kumanovo area) includes these municipalities: Gazi Baba, Gjorce Petrov, Cair, Suto Orizari, Butel, Aracinovo, Kumanovo, Lipkovo, Staro Nagoricane, Cucer Sandevo.

Electoral district 3 (Stip area) includes these municipalities: Berovo, Veles, Vinica, Gradsko, Delcevo, Zelenikovo, Zrnovci, Ilinden, Karbinci, Kocani, Kratovo, Kriva Palanka, Kumanovo, Lozovo, Makedonska Kamenica, Petrovec, Pehcevo, Probistip, Rankovce, Sveti Nikole, Caska, Cesinovo-Oblesevo, Stip.

Electoral district 4 (central-southern Macedonia) includes these municipalities: Bitola, Bogdanci, Bosilevo, Valandovo, Vasilevo, Gevgelija, Demir Kapija, Kavadarci, Konce, Krivogastani, Mogila, Negotino, Novaci, Novo Selo, Prilep, Radovis, Rosoman, Dojran, Strumica.

Electoral district 5 (Ohrid-Bitola area) including these municipalities: Debarca, Bitola, Vevcani, Vranestica, Demir Hisar, Dolneni, Drugovo, Kicevo, Krivogastani, Krusevo, Ohrid, Plasnica, Resen, and Struga.

Electoral district 6 (Tetovo area) includes these municipalities: Bogovinje, Brvenica, Vrapciste, Gostivar, Debar, Zelino, Zajas, Jegunovce, Mavrovo i Rostusa, Oslomej, Tearce, Tetovo, Center Zupa.

According to the State Election Committee, the leading candidates of the larger parties for each electoral district will be the following:

Electoral district 1:
Vlado Buckovski, SDSM
Gjorgji Orovcanec, VMRO Narodna
Velija Ramkovski, PEO
Liljana Popovska, DOM
Tito Petkovski, NSDP
Nikola Gruevski, VMRO-DPMNE
Menduh Thaci, DPA
Vasil Tupurkovski, DA
Rafiz Aliti, DUI

Electoral district 2:
Risto Penov, LDP
Vesna Janevska, VMRO Narodna
Trajko Slavevski, VMRO-DPMNE
Ljubco Nikolovski, DOM
Petar Bocvarov, PEO
Naser Ajdini, DPA
Jagnula Kunovska, NSDP
Sadula Duraku, DUI
Esma Rexhepova Teodosievska, DA

Electoral district 3:
Nikola Popovski, SDSM
Marjan Dodovski, VMRO Narodna
Vlatko Gjorcev, VMRO-DPMNE
Bojco Gjorgjiev, PEO
Vanco Stanev, DOM
Blagoj Zasev, NSDP
Rafet Muminovic, League of Bosnians
Ilas Memeti, DPA
Blagoj Sitnovski, DA

Electoral district 4:
Radmila Sekerinska, SDSM
Silvana Boeva, VMRO-DPMNE
Dan Doncev, VMRO Narodna
Zivko Jankulovski, NSDP
Orde Kostovski, PEO
Jordan Trajkov, DOM
Borko Andreev, DA
Electoral district 5:
Ljubco Georgievski, VMRO Narodna
Ljubisa Georgievski, VMRO-DPMNE
Ilinka Mitreva, SDSM
Pece Stefanovski, DOM
Krste Gjorsevski, PEO
Vele Mitanovski, NSDP
Fazli Veliu, DUI
Garip Kaba, DPA
Blagoj Corevski, DA

Electoral district 6:
Jani Makraduli, SDSM
Antonio Milosevski, VMRO-DPMNE
Gjorgji Trendafilov, VMRO Narodna
Predrag Sinadinovski, PEO
Ljubomir Kocevski, NSDP and DOM
Ali Ahmeti, DUI
Todor Jovanovski, DA
Arben Xhaferi, DPA

Due to incomplete data, we can only offer the following sampling of parties’ lists.

SDSM lists

Electoral district 1:
1. Vlado Buckovski, Prime Minister
2. Ivan Stoiljkovic, leader of Democratic Party of Serbs
3. Roza Topuzovska, Secretary General of the Liberal Democratic Party.
4. Esad Rahic, MP and Chairman of Committee for Defense and Security
5. Laze Kitanovski, Director of the Intelligence Agency
6. Karolina Ristova, MP
7. Stevce Jakimovski, Minister of Social Policy
8. Vlado Dimov, Minister of Health

Electoral district 2:
1. Risto Penov, President of LDP
2. Meri Mladenovska Georgievska, Minister of Justice
3. Oliver Spasovski, member of the Central Committee of SDSM
4. Boris Kondarko, Spokesman of the SDSM
5. Slavica Grkovska, MP

Electoral district 3:
1. Nikola Popovski, Minister of Finance
2. Jovan Manasijevski, Minister of Defense
3. Verica Filipova Gajdardziska
4. Marjan Nikolov
5. Nezdet Mustafa

Electoral District 4:
1. Radmila Sekerinska, Minister for European Integration
2. Nikola Curciev, General Secretary of SDSM
3. Ilija Gecev
4. Andrej Zernovski
5. Cvetanka Ivanova
6. Tale Geramitcioski
7. Igor Panovski

Electoral district 5:
1. Ilinka Mitreva, Minister of Foreign Affairs
2. Ilija Ilovski
3. Slobodan Najdovski
4. Vesna Bendevska

Electoral district 6:
1. Jani Makraduli
2. Kenan Hasipi
3. Magdica Nestorovska
4. Valentina Popovska
5. Ljatif Pajkovski

NDSP List

Electoral district 1:

1. Tito Petkovski
2. Goran Misovski
3. Liljana SterjoskaElectoral district 2:
1. Jagnula Kunovska
2. Ivan Anastasovski
3. Vera Rafajlovska

Electoral district 3:
1. Blagoj Zasov
2. Vancho Conev
3. Orhideja Naceva-Petrova

Electoral district 4:
1. Vele Mitanovski
2. Jovana Tutevska
3. Kirco Kozarov

Electoral district 5:
1. Zivko Jankulovski
2. Mirjana Sekulovska
3. Saso Vasilevski

Electoral district 6
1. Ljubomir Gocevski
2. Mukrem Sisulam
3. Snezana Stojanovska

VMRO Narodna list

Electoral district 1:
1. Gjorgji Orovcanec
2. Zarko Karadzoski
3. Blagica Novkovska
4. Jovan Andonovski
5. Aleksandar Gjorciev

Electoral district 2:
1. Vesna Jankovska
2. Spiro Ristovski
3. Mile Jakimovski
4. Borce Stefanovski

Electoral district 3:
1. Marjan Dodovski
2. Valentina Bozinovska
3. Marija Kojzekliska
4. Ilco Zahariev
5. Valentina Andreeva

Electoral district 4:
1. Dan Doncev
2. Spiro Mavrovski
3. Biljana Sopova Kosturcinova
4. Goce Mavcov
5. Igor Gievski

Electoral district 5:
1. Ljubco Georgievski
2. Ljubco Balkovski
3. Katerina Petreska
4. Vancho Kostovski
5. Nikola Jovanovski

Electoral district 6:
1. Gjorgji Trendafilov
2. Mare Serafimovska
3. Bajram Trebiski
4. Mirko Lazarevski
5. Svetlana Miljanovska

2004-2009 Back Archives